Gondolták volna, hogy a szerény kis ibolya, amely a hóvirág után a másodikként bizonygatja nekünk, hogy itt a tavasz, Néró császár egyik kedvenc desszertjének ízesítőjeként vonult be a történelembe?
És arról hallottak-e, hogy Erzsébet királyné, vagy ahogyan inkább ismerjük, Sissi kedvence volt az ibolyafagylalt, az kandírozott ibolya?
Találtak-e ibolyás recepteket a dédi féltve őrzött szakácskönyveiben? Hiszen már az ókorban is használták az ibolyaesszenciát szerelmi bájitalok készítésére, a kolostorok kertjeiben virágzó ibolyák virágaiból a szerzetesek gyógyitalokat főztek. Azóta az ibolya gasztronómiai megbecsülése csak egyre nőtt, bár az utóbbi időben kicsit a feledés homályába veszett.
A szelíd virágok különleges illatkompozíciója, amely titokzatos fel-és tovatűnő hatással van több érzékszervünkre is, a legfinomabb ízek egyikét nyújtja. Ugyan csak rövid ideig élvezhetjük e kicsinyke virágok íz-üzenetét, ez annál inkább sarkallhat arra, hogy az utolsó szirmáig kiélvezzük a tavasz illékony íz-ajándékát.
Az IBOLYA ÍZ-LELŐ ibolyás receptgyűjtemény az ennivaló természet egészen egyszerű alapanyagaiból elegáns és bájosan kedves finomságok elkészítéséhez szeretne kedvet csinálni, ibolyára hangolva.
Szenvedélyekkel teli perceket kívánunk hozzá!
Halmos Monika
Ibolyatorta
„Kakaós piskótatortát tejszínhabbal megtöltik, piros és kék bertonfestékkel lilára szinezett glazúrral bevonják és kandírozott angyelikagyökérrel és ibolyával díszítik.” – írja a megsárgult lapú réges-régi szakácskönyv. Mi megpróbáltuk ezt a süteményt megkomponálni korszerűbben, egyszerűbben és nagyon ibolyásan.
Hozzávalók: a piskótához: 6 tojás, 6 evőkanál liszt, 6 evőkanál porcukor, 1 evőkanál kakaópor, a krémhez: fél liter tej, 1 csomag vaníliás pudingpor, 10 dkg cukor, 20 dkg vaj, fél dl ibolyaszirup, a tetejére: 1 dl ibolyalikőr, 2 evőkanál kakaópor, 2 csokor friss ibolya vagy kandírozott ibolyavirágok
A lisztből, a tojásokból, cukorból és a kakaóból kerek kakaós piskótát sütünk a szokott módon. Ha kihűlt, három lapba vágjuk és a lapokat egyenként ibolyalikőrrel meglocsoljuk. A krémhez a tejet a cukorral meg a pudingporral simára keverjük, felfőzzük. Ha langyosra hűlt, eldolgozzuk benne a puha vajat, ibolyasziruppal ízesítjük és a teljes kihűlésig hűtőbe tesszük. A sűrű krémet három részre osztjuk és megkenjük vele a lapokat, majd egymásra helyezzük őket. A legfelső lapon a krémet szépen elsimítjuk, és a kakaóport szitálunk rá. Tálalás előtt friss ibolyavirágokkal vagy kandírozott ibolyákkal gazdagon kidíszítjük.
Szörbet Néró császár kedvére
Úgy tartják Néró császárnak kedvence volt az ibolyaszörbet, melynek készítéséhez a jeget az Alpok gleccsereiről futva hozták neki szolgái. Hogy így volt-e vagy csak mese volt, ki tudja, de az biztos, hogy jó ízlésre vall az ibolyavirágokból készült jeges frissítő kedvelése.
Hozzávalók: 0,5 dl ibolyaszirup, másfél dl félédes rozé bor, 2 narancs leve, 2 tojásfehérje
Az ibolyaszirupot, a bort és a narancsok levét fagylaltgépbe ( vagy egy jól záródó tálba) öntjük, és a fagyasztóba tesszük. Amíg készült, többször átkeverjük – a fagylaltgép ezt elvégzi maga. 1-2 óra múlva, ha a massza már eléggé krémes, hozzáadjuk a tojások fehérjéből vert kemény habot, és azzal fagyasztjuk-keverjük tovább. Ha elkészült, üvegkelyhekbe porciózva, friss, vagy kandírozott ibolyavirágokkal díszítve kínáljuk.
Legutóbbi hozzászólások